Якою була, та що фільмувала самодіяльна херсонська кіностудія «Октан»?

Пік розвитку самодіяльного мистецтва в радянській країні припав на 1970 рік. У цей час у нашому місті працювали різноманітні творчі колективи, які охоплювали усі галузі та напрями мистецтва.

Зніманню фільмів було відведено окреме місце. В цей час у Херсоні почали з’являтися перші самодіяльні кіностудії, одна з найпопулярніших була “Октан”. Про те, як заснували, що знімали в цій кіностудії, читайте далі в статті на kherson.in.ua.

Все починалося з самодіяльності

Всі, хто мав хист займатися творчістю легко знаходили у спеціальних колективах справу до душі, повідомляється на сайті mycity.kherson.ua. Заняття у гуртках та колективах були безплатними. Крім цього, на підприємствах яким підпорядковувався той, чи інший колектив, було передбачено видачу конкретної суми грошей на задоволення потреб самодіяльності.

На виділені гроші будували, утримували та облаштовували клуби, Будинки культури, проводили фестивалі, закуповували обладнання та багато іншого.

На початку 1960 року Красногірський механічний завод, відомий у Європі як завод з виробництва фотоапаратів, почав випускати радянську портативну аматорську кінокамеру «Кварц». Прилад відразу почав користуватися популярністю серед людей. 

Звичайно, єдиний вітчизняний завод, який випускав кінознімальні апарати, був не в змозі за короткий термін задовольнити внутрішній ринок країни, і тому певний час «Кварц» був у дефіциті. Попри це зовсім скоро в країні виникла ще одна галузь самодіяльного мистецтва – аматорське кіно.

Створення кіностудії “Октан” 

Однією з відомих самодіяльних студій в нашому місті була «Октан» працювала при Будинку культури нафтопереробного заводу ім. Серго Орджонікідзе. Інженер-нафтовик Володимир Володимиров у 1970 році забажав створити кінолітопис заводу. Керівництво підтримало цю ідею. Утворилась заводська самодіяльна студія «Октан», яку очолив  Володимиров.

Під кіностудію було виділено приміщення Будинку культури нафтовиків. Завод, який був одним з великих і передових у цій галузі, не скупився на купівлю кінознімальної та проєкційної апаратури.

Молодий керівник Володимиров зміг зібрати довкола себе групу ентузіастів-кінолюбителів. В основному це були працівники нафтозаводу та члени їхніх сімей.

Початок роботи кіностудії «Октан» збігся з відкриттям у Херсоні обласного клубу кінолюбителів. Цей клуб пропагував самодіяльне кіно, проводив щорічні перегляди аматорських фільмів, надавав методичну допомогу кінолюбителям-початківцям, кіностудіям.

Завдяки активній роботі клубу в нашому місті на початку 1980 року було зареєстровано понад 50 самодіяльних кіностудій.

Перші серйозні знімання “Октан” почав проводити весною у 1970 році. До Херсона водним шляхом доставили великі реактори для заводських установок. Щоб транспортувати до місця призначення невелике обладнання завантажили на спеціальні платформи у супроводі допоміжної техніки. Все це повільно перевезли вулицями міста. Кадри цієї хроніки стали основою для створення заводського кіноархіву.

Для знімання фільмів студія користувалася кінокамерою «Кварц». Під неї підходив 8-міліметровий формат кіноплівки, який був незручний та мав масу недоліків. Щойно з’явилася можливість, студія перейшла на інший формат, використовуючи в роботі доскональне обладнання.

З 1974 року за сприяння кіностудії почав діяти гурток для учнів школи №8 та технічного училища №2. Його відвідувало 20 дітей любителів кіномистецтва. Творчий колектив кіностудії працював не лише над створенням фільмів на заводську тематику. Серед стрічок, які відзначились в обласних та республіканських конкурсах були документальні роботи з Херсонщини, біографічні, спортивні. У 1975 році відзняли перший ігрову стрічку під назвою «Ми робимо фільм».

Активний розвиток, розпад

У 180 році відбувся пік творчої діяльності студії «Октан». У цей період відзняли багато фільмів зокрема: «Школа героїв», «Жива пам’ять» та багато інших. Понад 35 років студія вела літопис заводу та міста. 

Фільми, які відзняли її працівники, неодноразово ставали призерами конкурсів та фестивалів. Колектив нагороджувався грамотами, дипломами. Частими гостями студії були відомі актори та режисери.

У 2004 році студія припинила своє існування. Цьому сприяла тяжка ситуація, в яку потрапив нафтопереробний завод. Відбулася зміна власників, скорочення соціально-культурних сфер підприємства. 

Comments

.,.,.,.