Перший херсонський міський театр: хто виступав, що показували глядачам?

В Херсоні театральне мистецтво своїм корінням сягає з 1830 року. Офіційне відкриття херсонського театру відбулося в жовтні 1889 року. Можна припустити, що пройшло кілька років після будівництва Херсона місцева еліта забажала придбати будинок в якому будуть проводити дворянські збори. Більше на kherson.in.ua.

На сайті mycity.kherson.ua повідомляється, що пошуки відповідного приміщення для зборів еліти, виявилися недовгою справою. Приблизно водночас в центрі міста продавався будинок майора Лобрі, в якому раніше розміщувалась чоловіча гімназія. У 1822 році  цей будинок придбали дворяни, після певної реконструкції почали в ньому проводити засідання.

Церква проти театру

Через 10 років в одному з приміщень облаштували невелику театральну залу. З цього моменту і розпочалася історія міського херсонського театру.

З самого початку його відкриття, на сцену виходили знаменитості. Перший театр бачив гастролі актора Михайла Щепкіна, Марка Кропивницького.

У 1880 році виникло питання зробити театр самостійною структурою, що входитиме до міського самоврядування. Рішення було прийнято, а для зведення нової будівлі обрали ділянку в центрі міста.  

Проте досить швидко виникли проблеми. Служителі єдиновірної церкви, яка знаходилася неподалік від обраного місця будівництва театру, почали протестувати. На думку вірян театр – це непристойне місце, де ходять напіводягнені жінки, співають, танцюють. Тому служителі церкви відправили представника до Петербурга, щоб той клопотав про заборону будівництва. Про це писав в історичному нарисі «Херсон та його мешканці» старожил Херсона Йосип Векслер.

Представники міської управи відвоювали право на зведення в цьому місці будівлі театру. Тому вже у квітні 1884 року створили проєкт будинку міського театру.

Проєктуванням займався архітектор Владислав Домбровський. Досить дивно те, що відповідальне завдання доручили недавньому випускнику Академії мистецтв. Проте із завданням молодий архітектор впорався блискуче.

Особливості першого театру

1 жовтня 1889 року урочисто освятили театр. Того ж дня, о 20:00 годині вечора, провели першу виставу. Після урочистостей глядачі побачили комедію «Прибуткове місце».

До 1896 року театральні спектаклі проходили у світлі гасових ламп. Потім влада міста знайшла гроші для встановлення в закладі двох динамо-машин, які приводяться в дію гасовими двигунами. На купівлю пристрою електричного освітлення витратили 12 тисяч рублів.

Головними інформаторами про вистави були місцеві газети. Вони постійно друкували анонси вистав, статті, тримали глядачів у курсі подій. З них люди дізнавалися, хто з представників театральної богеми веде переговори з міською владою щодо оренди приміщення.

Аналізуючи місцеву пресу того часу, можна припустити, що наше місто відвідували знаменитості. На сцені театру виступали відомі українські та закордонні трупи. Найчастішою гостею була легенда театру Марія Заньковецька.

Разом із періодом розквіту, зазнав наш міський театр тяжкі часи. Жовтнева революція разом з голодними роками повністю знищили театральне мистецтво в місті. У 1936 році в Херсоні відкрився новий театр, де глядачам представили прем’єру під назвою «Переможці смерті». На жаль його доля також видалася трагічною.

У 1944 році після визволення Херсона від гітлерівців в обстеженому саперами театрі прогримів сильний вибух, який зруйнував частину будівлі. Існує версія, що вибухнула замаскована міна з годинниковим механізмом.

В газеті «Херсонська думка» за 1912 рік писали, що наприкінці 19 століття у Херсоні з гастролями перебувала відома російська актриса Гликерія Федотова. У міському театрі йшов спектакль, жінка грала головну роль. На останньому акті глядачі почали кричати, що зал горить. 

Comments

.,.,.,.