Кінотеатр “Україна”: сучасний, але позбавлений витонченості

Друга третина 20-го століття у місті Херсон була позначена зростанням кількості закладів культурного спектра. 1960 року з’явився кінотеатр “Україна”. Це була справжня подія для мешканців міста, особливо тих, хто жив на вулицях Ушакова та деяких інших.

Будувати будинок на фундаменті, що залишився дореволюційною електростанцією, підірваною фашистами у 1944 році під час відступу під натиском наших військ. Після півтора десятка запустіння це місце почало облагороджуватися. Більше на kherson.in.ua.

Кінотеатр та його популярність

Кінотеатр розмістили так, що повз нього було складно пройти. Бувало таке, що після покупок у сусідньому “Дитячому світі” херсонці цілими сім’ями вирушали туди. Упродовж десятка років у цьому кінотеатрі показували прем’єри вітчизняного кіно, кінострічки, які брали участь у різних фестивалях. Щоб потрапити на ці фільми, треба було пройти випробування довгою чергою

Популярність “України” ніяк не зменшилася навіть тоді, коли в місті з’явився сучасніший кінотеатр “Ювілейний”, який потім став кіноконцертним комплексом.

Минали роки, кінотеатр зношувався. До середини 2010-х років будівля кінотеатру значно занепала. До жовтня 2019 року на його фасаді від повної назви закладу культури залишився фрагмент напису: «оте-» та «-раї-». Треба було дочекатися 18 жовтня, коли до фасаду пригнали автомобіль із вежею, щоб повернути кінотеатру “статус-кво” – “Кінотеатр Україна”.

Що стало після “реставрації”

До такого моменту керівництво міста, реставратори, інженери тривали багато років. А починалося все, як заведено, з ідеї. У 2012 році кінотеатр продали на аукціоні. Новим власником стала фірма, про профіль якої можна було лише мріяти. Це була приватна фірма “Конкорд-2000”, яка виступила не просто як покупець “хлібної” локації, а і як забудовник!

Згідно з проєктом, який представив тоді директор фірми Олег Дембінський, замість простого кінотеатру пропонувалося звести мультиплекс із трьох залів із сучасним обладнанням та інтер’єром. Для того, щоб глядачам було комфортно, запланували місця під буфет, бар та територію швидкого харчування.

Поки відбувалися проєктні роботи, здійснювався пошук фінансових можливостей, настав 2014 рік зі значним подорожчанням долара та, природно, зростанням цін на будівельні матеріали, техніку, виробництво робіт та інші компоненти будівництва.

Порівняно з такими складнощами, досить простими були деякі технічні питання. Наприклад, робітники витратили цілих три місяці, щоб збити фундамент електростанції (вона згадувалася вище).

Конструкція виявилася настільки міцною, що витримала вибух самої електростанції, а також із честю “несла” протягом десятків років кінотеатр.

Використовуючи потужну техніку та зусилля будівельників, із віковим фундаментом все ж таки вдалося впоратися.

З 2017 року закипіли роботи, внаслідок яких кінотеатр скоріше було збудовано заново, ніж модернізовано. Херсонці зі стажем відзначили, що ТРЦ “Україна” (а не просто кінотеатр) став набагато вищим за свого попередника. Такий поворот означав пряме порушення щодо умов, погоджених до початку робіт. Над фасадом будівлі виросли також два невеликі шпилі, які, за задумами проєктувальників, повинні візуально поєднуватися з основним, вищим шпилем.

Подібне порушення було доповнено тим, що зникли гарні ліхтарі, які раніше оздоблювали простір перед кінотеатром. Їх на місце стали новороби, які ніяк не можна назвати інакше, як економваріант.

За словами городян, колишні ліхтарі виглядали розкішніше за нові, чудово вписуючись у загальну картину, створену кінотеатром і простором біля нього.

Варто зазначити, що у візуальній моделі проєктної документації будівлі ліхтарі попереднього зразка були присутні, а насправді – херсонці отримали сучасну подобу витончених світильників.

Будівля стала третім компонентом архітектурного ансамблю, до якого також увійшли готель “Оптіма” (колишній готель “Київ”) та будівля Суворівської районної ради Херсона (колишнє управління Пенсійного фонду).

Comments

.,.,.,.