Херсонські кінотеатри з сумною долею

У ХХ ст. херсонці, окрім відвідування різних кафе, ресторанів, театрів, полюбляли ходити в кінотеатри та насолоджуватися переглядом фільмів перед великим екраном. В ті часи похід у кіно прирівнювався до справжнього свята. Херсонці обирали для кінотеатру найкращі вбрання, робили модні зачіски та відправлялися на свій сеанс. Більше деталей – на сайті kherson.in.ua.

На початку 1990-х рр. у Херсоні нараховувалося близько 12 кінотеатрів. Це пов’язано з тим, що за радянських часів по всьому СРСР створювалися та розвивалися цілі мережі кінотеатрів. Населення звикало до перегляду фільмів у кінотеатрах і отримувало від цього неймовірне задоволення. Але доля практично всіх кінотеатрів, які були створені в Херсоні до прийняття незалежності дуже сумна. Херсонцям залишається тільки згадувати про часи, коли вони великою дружньою компанією ходили до старих кінотеатрів і насолоджувалися їхньою атмосферою та затишком.

Що сталося з мережею херсонських кінотеатрів?

До Другої світової війни у місті діяло вісім кінотеатрів, які користувалися популярністю у місцевих. Після війни, коли місто відновлювалося та вдосконалювалося, інфраструктура кіноіндустрії в Херсоні не лише повернулася на свої позиції, але й почала стрімко розвиватися.

Деякі з кінотеатрів були відремонтовані, укомплектовані новими елементами, також було створено близько 5 нових будівель. Всі вони часто відвідувалися, мали свої позитивні та негативні сторони. У кожного херсонця був свій улюблений кінотеатр, який подобався найбільше.

Зміни в діяльності й розвитку кінотеатрів розпочалися з 1990-х рр. Цей період був дуже складним для таких об’єктів, адже вони зіткнулися з проблемою виживання в нових економічних умовах. Багато міських чиновників, ласих до грошей, місцевих діячів кінопрокату та інших недоброчесних людей вирішили зробити з кінотеатрів гральні зали, нічні клуби, дискотеки, за якими пізніше закріпилася слава об’єктів з явною кримінальною діяльністю.

Але не всі кінотеатри стали приміщеннями для іншого роду діяльності, деякі з них просто зникли з горизонту без ніяких пояснень і вагомих причин. Будівлі були знесені, на їх місці або ж одразу було побудовано якісь нові міські об’єкти, або ж тільки через декілька років.  

Відомі херсонські кінотеатри та їх трагічний кінець

Херсонський кінотеатр імені Комінтерну був одним з найстаріших у місті. Він розташовувався у самому центрі Херсона, там любили бувати майже всі херсонці. У 90-х рр. ХХ ст. ця будівля просто згоріла дотла, захопивши й обласну філармонію – одну з найгарніших споруд у Херсоні за тих часів. Містом ходили плітки, що якась група підприємців хотіла там побудувати новий гральний заклад, але щось пішло не за планом і на тому місці так і залишилися самі руїни.

Сумна історія також сталася і з «Супутником», який був одним з найкращих кінотеатрів у Херсоні. У 2000-х рр. комісія з міської ради з питань комунальної власності зацікавилася цим об’єктом. Вона неодноразово ініціювала поїздки до «Супутника» з метою перевірки. В результаті було встановлено, що кінотеатр вже не придатний до відвідування жителями. Всередині приміщення було декілька місць, де незаконно продавали алкоголь. Крім того, там також стояли гральні автомати. На таку діяльність не було ніяких документів.

Ситуацію намагалися виправити з допомогою правоохоронних органів, розігнали місцевих пияк, ліквідували точки продажу алкоголю тощо. Але кінотеатр вже не зміг повернути собі попередній статус і його врешті-решт закрили.

Схожа доля була і в інших кінотеатрів. «Авангард», що розташовувався у мікрорайоні Таврійський, став місцем перебування представників однієї з місцевих релігійних конфесій. «Салют» став торгово-розважальним центром, «Мир» було знесено, а приміщення кінотеатру Павлика Морозова були передані херсонській католицькій громаді.

Таким чином, старі херсонські кінотеатри завершили свою діяльність після бурхливої фази розвитку за радянських часів. Єдиний кінотеатр старого зразку в Херсоні, який продовжив функціонувати – це кіноконцертний зал «Ювілейний». 

Comments

.,.,.,.