Херсон у радянському кінематографі

Чарівне південне місто Херсон і його околиці здавна ставали зручним місцем для зйомок різноманітних фільмів. І це не випадково, адже саме в ньому можна було зустріти й мальовничі старі вулиці, й захопливі річкові простори, й навіть пустелю. Більше інформації – на сайті kherson.in.ua

Тож не дивно, що Херсон у радянські часи часто потрапляв у поле зору кінокамери й різні його локації ставали місцями для зйомок. Деякі з фільмів, знятих у Херсоні мали значний успіх і користувалися популярністю серед любителів кіно. У цій статті ми зібрали найвідоміші з кінокартин, які знімалися в цьому місті.

«Коста Хетагуров»

Вперше Херсон з’явився на радянських екранах у 1939 році. Це був документальний фільм про осетинського поета та живописця Косту Хетагурова, який розповідав про період перебування цієї талановитої людини в Херсоні. Фільм був розділений на дві частини, одна з яких описувала деталі життя та діяльності поета в місті, а інша – те, як у Херсоні шанують пам’ять Хетагурова.

До речі, осетинський поет не з власної волі завітав до Херсона. В ті часи дуже прискіпливо ставилися до поетичного мистецтва й розглядали кожне слово в віршах під мікроскопом. Тому й Косту Хетагурова відправили в заслання до Херсона за його вірші, у яких влада побачила неповагу до державного ладу. Спочатку для нього обрали Курську губернію, однак взявши до уваги стан здоров’я відомого осетинського діяча, змінили її на Херсонську.

До Херсона Хетагуров прибув у 1899 році. Знаходячись далеко від батьківщини, не маючи знайомих, постійно з’являючись у місцеву поліцію, перебування у цьому місті не сподобалося поету. Він у своїх листах і щоденниках не найкращим чином відгукувався про Херсон, описуючи його як нудне та задушливе.

Але в місті про такого відомого гостя містяни згадують досить часто. Один з місцевих художників написав портрет поета, а також зробив замальовки будинків, де він проживав. До слова, на цих будівлях було прикріплено спеціальні меморіальні дошки, які нагадували про проживання в них К. Хетагурова.

«Олеко Дундич»

Наступним фільмом, де засяяв Херсон стала популярна художня картина під назвою «Олеко Дундич». Її режисером був Леонід Луков – відомий кінорежисер радянського періоду, лауреат Сталінської премії, родом з Маріуполя. Для того, щоб обрати місто для зйомок цієї кінокартини довелося об’їжджати понад 15 різних міст. Врешті-решт було вирішено знімати в Херсоні.

Фільм розповідав про Олеко Дундича – героїчного учасника громадянської війни в Росії. Біографія цього діяча настільки заплутана та незрозуміла, що існують суперечки щодо його походження. За однією версією він являється сербським революціонером, за іншою – хорватським. Фільм був позитивно сприйнятий прихильниками пригодницьких кінострічок, адже захоплював сміливими та рішучими діями головного героя, продуманим сюжетом і різкими поворотами.

Знімальний процес здебільшого відбувався у стрій частині міста. Старожили пам’ятають, що деякі локації для зйомок у Херсоні було важко впізнати, адже вони були суттєво змінені за допомогою численних декорацій. Резиденція білогвардійців у картині була розташована в одній з найгарніших міських будівель – колишній бібліотеці ім. Горького. 

Чимало містян брали участь у створенні цієї кінострічки, знімаючись у масовці. Прокат цього фільму в Радянському Союзі мав великий успіх, в чому є й заслуга Херсона.

«Де 042?»

Наприкінці 60-х рр. під керівництвом режисера О. Ленціуса в Херсоні проходили зйомки військово-пригодницького фільму «Де 042?». Якщо говорити про сюжет цієї стрічки, то в центрі уваги бронекатер під номером 042, на якому знаходяться червоноармієць Гаркуша та якут Номоконов. Після загибелі своєї команди, вони доводять до кінця поручену їм справу, опиняючись у тилу супротивника. Далі до них на катер потрапляють інші люди, яких у кінцевому результаті об’єднує одне – ненависть до ворога. Сміливці вигадують відчайдушний план втечі, реалізація якого потребує чималих зусиль.

Основна частина зйомок відбувалася на Дніпрі, але в фільмі є й кадри херсонської набережної, а також краєзнавчого музею. В картині знімалися такі актори, як Анатолій Салімоненко, Олександр Збруєв, Болот Бейшеналієв тощо. «Де 042?» став одним з лідерів кінопрокату в СРСР у 1970 році.

«Стоянка три години»

Ще однією цікавою кінострічкою, де зображується Херсон являється «Стоянка три години». Вона розповідає про подорож литовця на теплоході по Волзі. Волгу в фільмі відіграла річка Дніпро. Переглядаючи цей витвір радянського кіномистецтва, вдасться насолодитися не лише краєвидами Дніпра, але й Гідропарком, херсонським суднозаводом й іншими відомими херсонцям об’єктами.

Дніпро не лише в цьому фільмі грав роль іншої річки. Волгою він також був у стрічці «Вторгнення», а в дитячому фільмі «Пригоди Тома Сойєра та Гекльберрі Фінна» він взагалі був Міссісіпі.

Режисером фільму кіностудії «Мосфільм» «Стоянка три години» був Олександр Свєтлов. До акторського складу входили: Лаймонас Норейка, Раїса Куркіна, Вадим Захарченко, Анатолій Соловйов, Володимир Ємельянов, Георгій Шахет та інші.  

«Вторгнення»

«Вторгнення» − ще один цікавий фільм, що знімався у Херсоні. Його творцем стала Одеська кіностудія на чолі з режисером Вілленом Новаком. Херсон у цій картині зображено досить цілісно. Цьому варто завдячувати сценарію фільму, згідно з яким головна героїня Ліза, що прагне похизуватися своїм чарівним кавалером, проводить його практично через весь старий Херсон. До речі, роль Лізи відіграла Наталія Вавілова – радянська кіноакторка, успіх до якої прийшов після зйомок у фільмі «Москва сльозам не вірить», де вона зіграла дочку головної героїні.

Ця мелодрама, вийшовши на екрани у 1970 р., змогла захопити значну жіночу аудиторію. Всі відмічали цікавий сценарій і чудовий підбір акторів.

«П’ять хвилин страху»

Гостросюжетний детектив під назвою «П’ять хвилин страху» теж був знятий у Херсоні та побачив світ 1985 року. Цей фільм виробництва кіностудії «Мосфільм» був знятий за романом С. Висоцького «Анонімний замовник». Режисером став Андрій Ладинін. 

У цій картині вдається побачити такі херсонські місця, як Гідропарк, вулиці Університетську та Потьомкінську. Херсонці, дивлячись «П’ять хвилин страху» точно зможуть побачити, що таке монтаж. Яскравим прикладом цього є рух машини оперативників у одному з епізодів. Автомобіль звертає до площі Свободи, але чомусь опиняється біля «Ювілейного» і таких випадків декілька протягом всього фільму.

Сюжет стрічки оповідає про головного героя, співробітника патентного бюро, який стає свідком того, як незнайомця збиває машина. Герой бачить труп і «Волгу», яка тікає з місця злочину. Поки він намагався викликати поліцію, тіло та валіза, що лежала поруч із трупом, зникли. Так розпочинається детективна складова цього фільму, яка здебільшого знімалася на міських вулицях.

Таким чином, Херсон у радянський період часто ставав місцем для зйомок різноманітних фільмів. Режисери цінували місто за його багатогранність і вдале географічне розташування. Тому якщо є бажання познайомитися зі старим Херсоном і його давніми краєвидами, деякі з цих фільмів можна переглянути у будь-який зручний момент.  

Comments

.,.,.,.